2013 STATE SHOOT RESULTS
 

WEDNESDAY, JULY 24TH
EVENT #1 - DON WICKLIFF IOWA HALL OF FAME SINGLES    
TOTAL ENTRIES = 307

TROPHY

NAME

CITY STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION

ED HARKEN

CEDAR FALLS IA 100
RESIDENT CLASS AAA DALE STOCKDALE ACKLEY IA 99
RESIDENT CLASS AA

DEAN SHANAHAN

DUBUQUE IA 100
RESIDENT CLASS A

TERRY ELDER

SWISHER IA 100
RESIDENT CLASS B

RONALD PETERS

REINBECK IA 99
RESIDENT CLASS C

RONALD HARMS     

CLARKSVILLE IA 99
RESIDENT CLASS D

STEVE GLASGOW

BROOKLYN IA 99
RESIDENT LADY

SHELLY HEITNER

FORT DODGE IA 99
RESIDENT VETERAN

DARWIN STOCK

WAVERLY IA 99
RESIDENT SR VETERAN

KENNETH GRELL

DIXON IA 100
RESIDENT JUNIOR

DYLAN VAVRIK

CLEAR LAKE IA 98
RESIDENT SUB-JUNIOR HUNTER ESERHAUT MUSCATINE IA 99
         
NON-RESIDENT CHAMPION

NICK FETZIK

PENGILLY MN 100
NON-RESIDENT CLASS AAA HARLAN CAMPBELL, JR. TRIBUNE KS 100
NON-RESIDENT CLASS AA

DAVID DEITCH

TINA MO 100
NON-RESIDENT CLASS A

LELAND HASSLER

PRINCETON IL 99
NON-RESIDENT CLASS B

ROBERT KLOBUCHAR

WEST ALLIS WI 99
NON-RESIDENT CLASS C

MASON BUZZARD

TRENTON IL 99
NON-RESIDENT CLASS D

LYNN MORTENSON

RAMSEY MN 92
NON-RESIDENT LADY

JANICE RIGLER

ROCK FALLS IL 100
NON-RESIDENT VETERAN

RON CARNEAL

BLAIRSTOWN MO 100
NON-RESIDENT SR VETERAN

JOHN HAKOTA

OMAHA NE 100
NON-RESIDENT JUNIOR

HUNTER BINNS

STOCKTON IL 100
NON-RESIDENT SUB-JUNIOR

SHARRED OAKS

VERNAL UT 100
WHEELCHAIR ZIGGY TKACZENKO TEXICO IL 99



EVENT #2 - PRESIDENT'S HANDICAP   
TOTAL ENTRIES = 316

TROPHY

NAME

CITY STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION GEORGE FOUNTAS MASON CITY IA 98
RESIDENT 27 YDS DALE STOCKDALE ACKLEY IA 94
RESIDENT 25-26 YDS TIM QUADE MANSON IA 97
RESIDENT 22-24 YDS MASON MOORE WATERLOO IA 96
RESIDENT 18-21 YDS MICHAEL CHRISTIANSEN NEWELL IA 97
RESIDENT LADY JUDITH HITCHLER NEWTON IA 94
RESIDENT VETERAN JIM BROWN MUSCATINE IA 96
RESIDENT SR VETERAN MARLIN CROMWELL WODEN IA 96
RESIDENT JUNIOR TRACE LOCKE BUFFALO CENTER IA 97
RESIDENT SUB-JUNIOR LUKE ERICKSON BURLINGTON IA 97
         
NON-RESIDENT CHAMPION SCOTT GENS VERNON CENTER MN 98
NON-RESIDENT 27 YDS RANDY MILLER BUNKER HILL IL 97
NON-RESIDENT 25-26 YDS HUNTER BINNS STOCKTON IL 96
NON-RESIDENT 25-26 YDS ROBERT KLOBUCHAR WEST ALLIS WI 96
NON-RESIDENT 18-21 YDS GARY HOYNE ALBERT LEA MN 96
NON-RESIDENT LADY MARY LYNNE DOWNHAM CAMDEN IN 94
NON-RESIDENT VETERAN JIM HINDMAN LANCASTER MO 95
NON-RESIDENT SR VETERAN BOSCO ROBERTS LANCASTER MO 97
NON-RESIDENT JUNIOR AUSTIN SCROGIN CORNING AR 97
NOIN-RESIDENT SUB-JUNIOR SPENCER ELLWANGER SIDNEY NE 98
OPEN CHAIRSHOOTER ZIGGY TKACZENKO TEXICO IL 94

 


EVENT #3 - DIRECTOR'S CLASS DOUBLES   
TOTAL ENTRIES = 259

TROPHY

NAME

CITY STATE SCORE
RESIDENT CLASS AAA KENNETH BRANDT HAMPTON IA 97
RESIDENT CLASS AA MIKE BRIGHT        STEAMBOAT ROCK IA 96
RESIDENT CLASS A JEFF IRA SPILLVILLE IA 98
RESIDENT CLASS B HEATH KASPERBAUER COON RAPIDS IA 95
RESIDENT CLASS C TOM GROOMS    OTTUMWA IA 94
RESIDENT CLASS D RICHARD WONICK IOWA CITY IA 91
RESIDENT LADY I SHELLY HEITNER FORT DODGE IA 93
RESIDENT LADY II BEVERLY DOMINACKI BETTENDORF IA 89
RESIDENT SUB VETERAN GARY STILLE STORM LAKE IA 98
RESIDENT VETERAN LARRY BUMSTEAD ELDORA IA 100
RESIDENT SR VETERAN KENNETH GRELL DIXON IA 92
RESIDENT JUNIOR TRACE LOCKE BUFFALO CENTER IA 91
RESIDENT JR GOLD TUCKER SCHROEDER GARNER IA 96
RESIDENT SUB-JUNIOR LUKE ERICKSON MUSCATINE IA 90
         
NON-RESIDENT CLASS AAA

SEAN HAWLEY

VERNAL UT 100
NON-RESIDENT CLASS AA SCOTT MESSENGER WINONA MN 99
NON-RESIDENT CLASS A JASON IVANOVIC FORT WAYNE IN 96
NON-RESIDENT CLASS B MICHAEL PIERNICKY OMAHA NE 97
NON-RESIDENT CLASS C BRUCE KYLES BELVIDERE IL 94
NON-RESIDENT CLASS D GEORGE WELTON WAHOO NE 90
NON-RESIDENT LADY I JENNIFER WILBURN FAIRFIELD CA 93
NON-RESIDENT LADY II LOU ANN MUNSON OAKES ND 96
NON-RESIDENT SUB VET ALLAN STICHTER ERIE IL 98
NON-RESIDENT VETERAN RON CARNEAL BLAIRSTOWN MO 100
NON-RESIDENT SR VETERAN RICHARD CHAMPEAU BALDWIN WI 98
NON-RESIDENT JUNIOR ANTHONY FORTINO KANKAKEE IL 98
NON-RESIDENT JR GOLD RYAN GLOW OMAHA NE 97
NON-RESIDENT SUB-JUNIOR SHARRED OAKS VERNAL UT 96
OPEN WHEELCHAIR ZIGGY TKACZENKO TEXICO IL 89

 

 

EVENT #4 - DOUBLES (NOT INCLUDED IN HOA)  
TOTAL ENTRIES = 73

TROPHY

NAME

CITY STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION LARRY BUMSTED ELDORA IA 99
RESIDENT CLASS AAA DALE STOCKDALE ACKLEY IA 99
RESIDENT CLASS AA PHIL THYER INDEPENDENCE IA 96
RESIDENT CLASS A JOE NEEDHAM WALCOTT IA 97
RESIDENT CLASS B MATT STOCKDALE ACKLEY IA 95
RESIDENT CLASS C RANDY GRILZ SHEFFIELD IA 91
RESIDENT CLASS D GORDY PETERS TRAER IA 91
RESIDENT LADY KAREN GOODRICH INDIANOLA IA 77
RESIDENT VETERAN DON SAWVELL DAVENPORT IA 91
RESIDENT SR VETERAN JAMES McELHANY SIOUX CITY IA 90
RESIDENT JUNIOR NO ENTRIES      
RESIDENT SUB-JUNIOR NO ENTRIES      
         
NON-RESIDENT CHAMPION FOSTER BARTHOLOW RAPID CITY SD 100
NON-RESIDENT CLASS AAA MATTHEW BARTHOLOW RAPID CITY SD 99
NON-RESIDENT CLASS AA GARY GOOCH RUTLEDGE MO 96
NON-RESIDENT CLASS A JIM BALLARD RENO NV 97
NON-RESIDENT CLASS B JOHN HAKOLA OMAHA NE 96
NON-RESIDENT CLASS C ROBERT KLOBUCHAR WEST ALLIS WI 96
NON-RESIDENT CLASS D DENNIS VLASAK MAPLE GROVE MN 80
NON-RESIDENT LADY LAURA HOHMAN ODESSA FL 84
NON-RESIDENT VETERAN JERRY BROWN WEST LAFAYETTE IN 93
NON-RESIDENT SR VETERAN RICHARD CHAMPEAU BALDWIN WI 97
NON-RESIDENT JUNIOR JASON IVANOVIC FORT WAYNE IN 96
NON-RESIDENT SUB-JUNIOR GARRETT SCROGIN CORNING AR 92
OPEN WHEELCHAIR NO ENTRIES