2013 STATE SHOOT RESULTS

SUNDAY, JULY 28TH
EVENT #14 - CHAMPIONSHIP HANDICAP   
TOTAL ENTRIES = 526

TROPHY NAME CITY STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION FRANK SICK HARLAN IA 99
RESIDENT RUNNER-UP BARRIE SWINBANK CEDAR RAPIDS IA 97
RESIDENT 3RD PLACE ROBERT KISNER MUSCATINE IA 97
RESIDENT 4TH PLACE ZACK HUSEBOE MARSHALLTOWN IA 95
RESIDENT 5TH PLACE RUSS STINER ANKENY IA 95
RESIDENT 6TH PLACE RYAN MEIER NEW HAMPTON IA 95
RESIDENT 18-21 YDS CRAIG CARTER   IA 94
RESIDENT 18-21 YDS R/U RONALD JAGER ROCK VALLEY IA 94
RESIDENT 18-21 YDS 3RD LEO FUHRMEISTER IOWA CITY IA 93
RESIDENT 22-24 YDS GREG BENSCOTER MARSHALLTOWN IA 94
RESIDENT 22-24 YDS R/U ANDREW SCHWICKERATH NEW HAMPTON IA 94
RESIDENT 22-24 YDS 3RD WILLIAM NELSON WEBSTER CITY IA 94
RESIDENT 25-26 YDS LUKE JOHNSON SIOUX RAPIDS IA 93
RESIDENT 25-26 YDS R/U STEVE SIMON DAVENPORT IA 93
RESIDENT 25-26 YDS 3RD DAVID HULL OTTUMWA IA 93
RESIDENT 27 YDS JEFF GRIEP   IA 93
RESIDENT 27 YDS R/U BRYAN STUNTEBECK BONDURANT IA 93
RESIDENT 27 YDS 3RD GARY LUDWIG CORWITH IA 92
RESIDENT LADY I LAURIE HALLSTED FORT DODGE IA 91
RESIDENT LAYD I R/U HANNAH VAVRIK CLEAR LAKE IA 89
RESIDENT LADY II ANN KISNER MUSCATINE IA 92
RESIDENT LADY II R/U KAREN GOODRICH INDIANOLA IA 92
RESIDENT SUB VETERAN WALT GASKINS DES MOINES IA 95
RESIDENT SUB VETERAN R/U DAVID WEINBERG SHELL ROCK IA 93
RESIDENT VETERAN DARREL BAKER WATERLOO IA 95
RESIDENT VETERAN R/U GARY DUDLEY ROCKWELL CITY IA 94
RESIDENT SR VETERAN JIM CHRISTIANSEN MANLY IA 95
RESIDENT SR VETERAN R/U DAVID SYWASSINK MUSCATINE IA 94
RESIDENT JUNIOR GOLD WILLIAM STANEK FORT DODGE IA 93
RESIDENT JUNIOR GOLD R/U BEN POWERS CENTRAL CITY IA 92
RESIDENT JUNIOR CALVIN CARTER   IA 95
RESIDENT JUNIOR R/U MATT WATERMAN BURLINGTON IA 95
RESIDENT SUB JUNIOR MARCUS DRAVES MUSCATINE IA 96
RESIDENT SUB JUNIOR R/U LUKE ERICKSON DANVILLE IA 94
         
NON-RESIDENT CHAMPION AARON ECKELKAMP WASHINGTON MO 99
NON-RESIDENT RUNNER UP SEAN HAWLEY VERNAL UT 98
NON-RESIDENT 3RD PLACE HARLAN CAMPBELL, JR TRIBUNE KS 96
NON-RESIDENT 18-21 YDS LARRY COULTAS PANA IL 94
N/R 18-21 YDS R/U COLEMAN WOOLARD     92
N/R 18-21 YDS 3RD DAVID JANOUSEK OMAHA NE 92
NON-RESIDENT 22-24 YDS LEE WAYLAND REVERE MO 94
N/R 22-24 YDS R/U MIKE PIERNICKY OMAHA NE 93
N/R 22-24 YDS 3RD DANIEL BRYANT LINCOLN NE 93
NON-RESIDENT 25-26 YDS TAL SEGER ERIE IL 95
N/R 25-26 YDS R/U KENNETH RIGLER ROCK FALLS IL 94
N/R 25-26 YDS 3RD HARVEY SHELL MORRIS IL 93
NON-RESIDENT 27 YDS FRED NAGEL MITCHELL SD 96
N/R 27 YDS R/U DAVID HARRIS HARTLAND MN 95
N/R 27 YDS 3RD SCOTT GENS VERNON CENTER MN 95
NON-RESIDENT LADY I PAIGE DENNY FREMONT NE 95
NON-RESIDENT LADY I R/U ABIGAIL ROSENAU RIPON WI 94
NON-RESIDENT LADY II CAROL KEELY WATERLOO WI 92
NON-RESIDENT LADY II R/U MONICA DIRR TEQUESTA FL 92
NON-RESIDENT SUB VETERAN JOHN ROBIDEOUX LINCOLN NE 96
NON-RESIDENT SUB VETERAN R/U STAN WELTE TEKAMAH NE 95
NON-RESIDENT VETERAN DAVID THORSON ABERDEEN SD 96
NON-RESIDENT VETERAN R/U JOHN TESCHKY GLENVIEW IL 93
NON-RESIDENT SR VETERAN LANE PETRIE NEW WINDSOR IL 96
NON-RESIDENT SR VETERAN R/U JAMES DAWSON     95
NON-RESIDENT JUNIOR GOLD COREY KEMNITZ     96
NON-RESIDENT JUNIOR GOLD R/U ZACH BRYANT LINCOLN NE 94
NON-RESIDENT JUNIOR AUSTIN SCROGIN CORNING AR 93
NON-RESIDENT JUNIOR R/U ANTHONY FORTINO KANKAKEE IL 92
NON-RESIDENT SUB JUNIOR SPENCER ELLWANGER SIDNEY NE 96
NON-RESIDENT SUB JUNIOR R/U LANE BERNING HANOVER MN 93
OPEN WHEELCHAIR RICK NELSON LOUISBURG MN 92


 

HIGH ALL AROUND

TROPHY NAME CITY STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION FRANK SICK HARLAN IA 391
RESIDENT RUNNER-UP STEVE SIMON DAVENPORT IA 390
RESIDENT CLASS AAA ED SCHLOTFELDT DEWITT IA 381
RESIDENT CLASS AA MIKE BRIGHT STEAMBOAT ROCK IA 380
RESIDENT CLASS A DOUG STANEK FORT DODGE IA 378
RESIDENT CLASS B RON PETERS REINBECK IA 376
RESIDENT CLASS C LUKE JOHNSON SIOUX RAPIDS IA 375
RESIDENT CLASS D JAMES ROEDER SCHALLER IA 361
RESIDENT LADY I HANNAH VAVRIK CLEAR LAKE IA 360
RESIDENT LADY II BEVERLY DOMINACKI BETTENDORF IA 358
RESIDENT SUB VETERAN DALE STOCKDALE ACKLEY IA 387
RESIDENT VETERAN LARRY BUMSTED ELDORA IA 381
RESIDENT SR VETERAN JIM PEMBLE SAC CITY IA 377
RESIDENT JUNIOR GOLD WILLIAM STANEK FORT DODGE IA 375
RESIDENT JUNIOR TRACE LOCKE BUFFALO CENTER IA 374
RESIDENT SUB JUNIOR MARCUS DRAVES MUSCATINE IA 367
         
NON-RESIDENT CHAMPION SEAN HAWLEY VERNAL UT 396
NON-RESIDENT RUNNER-UP HARLAN CAMPBELL, JR. TRIBUNE KS 394
NON-RESIDENT CLASS AAA SCOTT GENS VERNON CENTER MN 393
NON-RESIDENT CLASS AA HARVEY SHELL MORRIS IL 387
NON-RESIDENT CLASS A JIM BALLARD RENO NV 380
NON-RESIDENT CLASS B LAVERNE LEHMANN POTOSI WI 377
NON-RESIDENT CLASS C SPENCER ELLWANGER SIDNEY NE 368
NON-RESIDENT CLASS D JOHN ROBIDOUX LINCOLN NE 366
NON-RESIDENT LADY I JENNIFER WILBURN FAIRFIELD CA 386
NON-RESIDENT LADY II LOU ANN MUNSON OAKES ND 369
NON-RESIDENT SUB VETERAN STAN WELTE TEKAMAH NE 387
NON-RESIDENT VETERAN RON CARNEAL BLAIRSTOWN MO 384
NON-RESIDENT SR VETERAN JOHN HOFFLAND WILLIS TX 388
NON-RESIDENT JUNIOR GOLD ZACH BRYANT LINCOLN NE 389
NON-RESIDENT JUNIOR DALE GERLICH ELIZABETH IL 386
NON-RESIDENT SUB JUNIOR SAMANTHA FOPPE HIGH RIDGE MO 387
OPEN WHEELCHAIR RICK NELSON LOUISBURG MN 369


 

HIGH OVER ALL       

TROPHY NAME CITY STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION DALE STOCKDALE ACKLEY IA 1160
RESIDENT RUNNER-UP MIKE BRIGHT STEAMBOAT ROCK IA 1147
RESIDENT CLASS AAA BRIAN IRVINE OELWEIN IA 1145
RESIDENT CLASS AA DEAN SHANAHAN DUBUQUE IA 1143
RESIDENT CLASS A TERRY ELDER SWISHER IA 1124
RESIDENT CLASS B MONTE KLOUBEC AMANA IA 1124
RESIDENT CLASS C LEO FUHRMEISTER IOWA CITY IA 1097
RESIDENT CLASS D JOHN COMBS WASHINGTON IA 1103
RESIDENT LADY I SHELLY HEITNER FORT DODGE IA 1094
RESIDENT LADY II BEVERLY DOMINACKI BETTENDORF IA 1081
RESIDENT SUB VETERAN FRANK SICK HARLAN IA 1157
RESIDENT VETERAN DEAN BRIGHT STEAMBOAT ROCK IA 1144
RESIDENT SR VETERAN KENNETH GRELL DIXON IA 1118
RESIDENT JUNIOR GOLD TUCKER SCHROEDER GARNER IA 1106
RESIDENT JUNIOR TRACE LOCKE BUFFALO CENTER IA 1116
RESIDENT SUB JUNIOR LUKE ERICKSON BURLINGTON IA 1098
         
NON-RESIDENT CHAMPION HARLAN CAMPBELL, JR. TRIBUNE KS 1181
NON-RESIDENT RUNNER-UP SEAN HAWLEY VERNAL UT 1174
NON-RESIDENT CLASS AAA SCOTT GENS VERNON CENTER MN 1170
NON-RESIDENT CLASS AA DAVID DIETCH TINA MO 1138
NON-RESIDENT CLASS A NICK BOWMAN FREMONT NE 1132
NON-RESIDENT CLASS B PAUL CYR NEW RICHLAND MN 1119
NON-RESIDENT CLASS C SPENCER ELLWANGER SIDNEY NE 1094
NON-RESIDENT CLASS D KYLE KENDALL CHADWICK IL 1077
NON-RESIDENT LADY I JENNIFER WILBURN FAIRFIELD CA 1135
NON-RESIDENT LADY II LOU ANN MUNSON OAKES ND 1112
NON-RESIDENT SUB VETERAN BRAD CASNER NORBORNE MO 1135
NON-RESIDENT VETERAN RON CARNEAL BLAIRSTOWN MO 1161
NON-RESIDENT SR VETERAN JOHN HOFFLAND WILLIS TX 1159
NON-RESIDENT JUNIOR GOLD RYAN GLOW OMAHA NE 1137
NON-RESIDENT JUNIOR ANTHONY FORTINO KANKAKEE IL 1161
NON-RESIDENT SUB JUNIOR SAMANTHA FOPPE HIGH RIDGE MO 1154
OPEN WHEELCHAIR ZIGGY TKACZENKO TEXICO IL 1101