2013 STATE SHOOT RESULTS

SATURDAY, JULY 27th
EVENT #12 - CHAMPIONSHIP SINGLES  
TOTAL ENTRIES = 610
 

TROPHY NAME CITY STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION

ED SCHLOFELDT

DEWITT IA 199
RESIDENT RUNNER-UP ZACH SCHEIBE MAQUOKETA IA 198
RESIDENT 3RD PLACE TIM QUADE MANSON IA 198
RESIDENT CLASS AAA STEVE PHELPS HIAWATHA IA 196
RESIDENT CLASS AAA R/U MIKE YODER IOWA CITY IA 195
RESIDENT CLASS AA STEVE SIMON DAVENPORT IA 198
RESIDENT CLASS AA R/U GREG BENSCOTER MARSHALLTOWN IA 198
RESIDENT CLASS A DAVID BESSINE BURLINGTON IA 196
RESIDENT CLASS A R/U RANDY WOLF YALE IA 195
RESIDENT CLASS B ROBERT KISNER MUSCATINE IA 197
RESIDENT CLASS B R/U TOM GROOMS OTTUMWA IA 196
RESIDENT CLASS C MIKE ASHBY TITONKA IA 192
RESIDENT CLASS C R/U BRADLEY GRAY FORT MADISON IA 191
RESIDENT CLASS D DAVID HULSIZER MARSHALLTOWN IA 189
RESIDENT CLASS D R/U JAMES ROEDER SCHALLER IA 191
RESIDENT LADY I SHELLY HEITNER FORT DODGE IA 196
RESIDENT LADY I R/U HANNAH VAVRIK CLEAR LAKE IA 183
RESIDENT LADY II LINDA SAWVELL DAVENPORT IA 193
RESIDENT LADY II R/U BEVERLY DOMINACKI BETTENDORF IA 190
RESIDENT SUB VETERAN FRANK SICK HARLAN IA 199
RESIDENT SUB VETERAN R/U DALE STOCKDALE ACKLEY IA 198
RESIDENT VETERAN STEVE MALTZAHN CRESTON IA 199
RESIDENT VETERAN R/U GARY DUDLEY ROCKWELL CITY IA 197
RESIDENT SR VETERAN RICHARD JONES RHODES IA 197
RESIDENT SR VETERAN R/U WALTER DOMINACKI BETTENDORF IA 196
RESIDENT JUNIOR TRACE LOCKE BUFFALO CENTER IA 195
RESIDENT JUNIOR R/U DYLAN VAVRIK CLEAR LAKE IA 195
RESIDENT JUNIOR GOLD MATT STOCKDALE ACKLEY IA 198
RESIDENT JUNIOR GOLD R/U TUCKER SCHROEDER GARNER IA 193
RESIDENT SUB JUNIOR TRITTANY MILLER LEMARS IA 190
RESIDENT SUB JUNIOR R/U MARCUS DRAVES MUSCATINE IA 189
         
NON-RESIDENT CHAMPION SCOTT GENS VERNON CENTER MN 200
NON-RESIDENT RUNNER UP HARVEY SHELL MORRIS IL 200
NON-RESIDENT 3RD PLACE SEAN HAWLEY VERNAL UT 200
NON-RESIDENT CLASS AAA NATHAN HOFER HURON SD 199
N/R CLASS AAA R/U BRADLEY BOMKAMP LOVES PARK IL 199
NON-RESIDENT CLASS AA DAN EWERT EAGLE WI 198
N/R CLASS AA R/U BILL VAN NIEUWENHUYZEN CHANDLER MN 197
NON-RESIDENT CLASS A GARRETT SCROGIN CORNING AR 197
N/R CLASS A R/U CORY KEMNITZ ONALASKA WI 196
NON-RESIDENT CLASS B JEROME KASZYNSKI SUSSEX WI 195
N/R CLASS B R/U PAUL CYR NEW RICHLAND MN 193
NON-RESIDENT CLASS C THOMAS SMITH LENA IL 194
N/R CLASS C R/U SHAWN ROBIESON LENA IL 194
NON-RESIDENT CLASS D RYAN ECKELKAMP WASHINGTON MO 193
N/R CLASS D R/U PAIGE BERNING HANOVER MN 192
NON-RESIDENT LADY I SANDRA JO JACK     196
NON-RESIDENT LADY I R/U JENNIFER WILBURN FAIRFIELD CA 196
NON-RESIDENT LADY II CAROL KEELEY WATERLOO WI 195
NON-RESIDENT LADY II R/U LOU ANN MUNSON OAKES ND 194
NON-RESIDENT SUB VETERAN BRUCE BENNETT MOLINE IL 199
NON-RESIDENT SUB VETERAN R/U GERRY WILLIAMS PARADISE VALLEY AZ 199
NON-RESIDENT VETERAN RON CARNEAL BLAIRSTOWN MO 197
NON-RESIDENT VETERAN R/U STEVEN KEELEY WATERLOO WI 196
NON-RESIDENT SR VETERAN JOHN HAKOLA OMAHA NE 198
NON-RESIDENT SR VETERAN R/U JOHN HOFFLAND WILLIS TX 197
NON-RESIDENT JUNIOR GOLD TIM VARBLE JERSEYVILLE IL 197
NON-RESIDENT JUNIOR GOLD R/U ZACH BRYANT LINCOLN NE 197
NON-RESIDENT JUNIOR NICK FETZIK PENGILLY MN 200
NON-RESIDENT JUNIOR R/U DALE GERLICH ELIZABETH IL 198
NON-RESIDENT SUB JUNIOR SAMANTHA FOPPE HIGH RIDGE MO 199
NON-RESIDENT SUB JUNIOR R/U AARON ECKELKAMP WASHINGTON MO 198
OPEN WHEELCHAIR RICK NELSON LOUISBURG MN 199



 

EVENT #13 - 100 HANDICAP   
TOTAL ENTRIES = 158
 

TROPHY NAME CITY STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION MATT WATERMAN BURLINGTON IA 98
RESIDENT 18-21 YDS MITCH BURGIN   IA 96
RESIDENT 22-24 YDS RYAN MEIER NEW HAMPTON IA 98
RESIDENT 25-26 YDS JAN PEWE ELDRIDGE IA 91
RESIDENT 27 YDS TUCKER SCHROEDER GARNER IA 78
RESIDENT LADY CHANDAL GRANDQUIST MARION IA 93
RESIDENT VETERAN JOHN BINNS OSKALOOSA IA 92
RESIDENT SR VETERAN MARLIN CROMWELL WODEN IA 95
RESIDENT JUNIOR COURTNEY TEETER MASON CITY IA 75
RESIDENT SUB JUNIOR NONE      
NON-RESIDENT CHAMPION LEE WAYLAND REVERE MO 96
NON-RESIDENT 18-21 YDS LARRY COULTAS PANA IL 93
NON-RESIDENT 22-24 YDS JEROME KASZYNSKI SUSSEX WI 93
NON-RESIDENT 25-26 YDS LUMIR DRAHOTA WATERLOO NE 93
NON-RESIDENT 27 YDS J. D. ELLWANGER LAVISTA NE 90
NON-RESIDENT LADY BRITTANY VAJDL HIBBING MN 92
NON-RESIDENT VETERAN JOHN TESCHKY GLENVIEW IL 90
NON-RESIDENT SR VETERAN CLIFFORD HULS CARTHAGE IL 94
NON-RESIDENT JUNIOR JACK BOWMAN FREMONT NE 94
NON-RESIDENT SUB JUNIOR COLE ANDERSON BENNET NE 92